Tokajska Vinna Cesta

Tokajska Vinna Cesta

polecane wydarzenia
Wszystkie wizyty: 5535386
zmień rozmiar czcionki A A A

 

TOKAJSKI REGION WINNY  

 

Słowacja to przepiękne góry, jaskinie, atrakcyjne trasy narciarskie, termalne kąpieliska, jaskinie i zamki. Coraz częściej, pomimo wszechobecnych: śliwowicy, jałowcówki, beherowki czy piwa, turyści postrzegają ją również jako „kraj winem płynący”.

Wielowiekowe tradycje uprawy winorośli i wyrobu win związane są z południowymi regionami współczesnej Słowacji. Najatrakcyjniejszym spośród sześciu regionów winiarskich Słowacji jest Tokajski Region Winiarski położony na południowo-zachodnich stokach Gór Zemplin (Zemplinské vrchy) we wschodniej części kraju, na południe od Trebiszowa. Na obszarze 998 ha tworzy go 7 gmin w powiecie trebiszowskim: Bara, Ćerhov, Ćernochov, Mala Tŕňa, Slovenské Nové Mesto, Velká Tŕňa i Viničky.

Historia regionu sięga czasów rzymskich. Po upadku cesarstwa rzymskiego, tradycje uprawy winorośli przejęli Słowianie. Rozwój winnic w XIII wieku został przerwany przez napad Tatarów, którzy zniszczyli plantacje i przyczynili się do wyludnienia mieszkańców z tego obszaru. Agresorów wypędził węgierski król Bela IV zwany Wielkim, który skolonizował spustoszony region sprowadzając włoskich osadników, głównie z Bari i Formini. Osadnicy wnieśli nie tylko nowe doświadczenia winiarskie, ale podstawowy tokajski gatunek winorośli „Furmint”. W XVI i XVII wieku tereny te opanowali Turcy, którzy władali tym regionem przez 170 lat. Z tego okresu pochodzą liczne tufowe piwnice o długości do 20 km, które na początku były kryjówkami przed wojskami, a później i obecnie są doskonałymi miejscami do przechowywania win.

Wyjątkowy smak i aromat tokajskiego wina bierze się z miejsca uprawy winorośli. Ciepły klimat, dobre nasłonecznienie trwające ponad dwa tysiące godzin rocznie oraz długie i suche jesienie sprawiają, że winogrona nadają się do produkcji win naturalnie słodkich. Na kiściach obsychających do późnej jesieni, z winogron tworzą się „cibeby”, czyli „skurczone rodzynki”, które pokrywa szlachetna odmiana siwej pleśni o nazwie „botrytis cinerea persoon”. To jej zawdzięczają tokajskie wina złocisty kolor, niepowtarzalny zapach i smak, a jak mówi stara słowacka mądrość: „Dobre wino tworzy dobrą krew, dobra krew daje dobry nastrój, dobry nastrój przynosi dobre myślenie, dobre myślenie powoduje dobre uczynki, dobre uczynki czynią człowieka człowiekiem.”

Jakość win tokajskich docenił francuski monarcha Ludwik XIV, który kazał je codziennie podawać do kolacji rodzinie królewskiej. O tokaju w Europie mówiono „vinum regum, rex vinorum” czyli „wino królów i król win”. Również w Polsce wino tokajskie było szczególnie cenionym artykułem.

Obecnie w słowackiej części regionu tokajskiego produkuje się wina gatunkowe: Furmint, Lipowina, Muszkat Żółty, wina wytrawne – Mszalne, Tokajskie Samorodne Wytrawne, a także wina słodkie – Tokajskie Samorodne Słodkie i Tokajski Wybór 2-6 putniowy. Wina zdobywają medale na międzynarodowych konkursach i targach winiarskich. Miejscowi producenci nieustannie dbają o jakość swoich wyrobów winiarskich i ich reklamę, ponieważ konkurencja na globalnym rynku, który ma ogromny wpływ także na rynki lokalne, jest ogromna. Dzisiaj klienci mogą wybierać za pośrednictwem sieci supermarketów wina z różnych miejsc na świecie: od Argentyny po RPA czy od Hiszpanii po Kaukaz. Władze lokalne wspierają działania producentów poprzez stwarzanie możliwości rozwoju infrastruktury i oferty turystycznej, bowiem Tokajski Szlak Winny oparty jest przede wszystkim na tradycji i folklorze swojego regionu.

Stolicą regionu jest Trebišov miasto powiatowe położone we wschodniej Słowacji, w kraju (województwie) koszyckim, w historycznym regionie Zemplin. Trebišov liczy obecnie ponad 22 tysiące mieszkańców. Najstarsza pisemna wzmianka pochodzi z roku 1254, a odnosi się do zamku Parič w Trebišovie, a o samej miejscowości z 1330 roku. W XIV wieku zamek i miasto połączyły się w jeden organizm miejski. Prawa miejskie Trebišov uzyskał w 1439 roku.

Rozwój miasta nastąpił pod koniec XIX wieku, gdy stało się ono siedzibą powiatu w komitacie Zemplén. Obecnie Trebišov jest ośrodkiem przemysłu maszynowego, żywnościowego i budowlanego. Pełni rolę lokalnego ośrodka administracyjnego i kulturalnego. Miasto posiada nowoczesną bazę sportowo-rekreacyjną: kompleks sportów wodnych z krytym basenem i letnim kąpieliskiem, halę sportową i całoroczne kryte lodowisko.

Najciekawsze zabytki Trebišova to:

 • ruiny zamku Parič z XIII wieku z muzeum historycznym, geograficznym i zabytkowym parkiem,

 • neogotyckie Mauzoleum hrabiego (grófa) Juliusza Andrássyego z 1896 roku,

 • kościół katolicki z początku XIV wieku, przebudowany w 1696 roku z klasztorem paulinów z 1502 roku,

 • cerkiew prawosławna z 1825 roku,

 • pałacyk z 1786 roku, przebudowany w stylu empirowo-neorenesansowym.

 

Urząd Miejski,

M. R. Štefánika 862

075 25 Trebišov

tel. +421 56 672 26 65

e-mail: trebisov@trebisov.sk

www.trebisov.sk

 Tokajski Szlak Winny 

Wędrówka Tokajskim Szlakiem Winnym to uczta duchowa i aktywny wypoczynek. Dziewicza przyroda, wspaniałe krajobrazy, urocze miasteczka i wsie, zabytki, folklor i życzliwi ludzie, a także lampaka wybornego wina pozostawią w pamięci każdego turysty niezapomniane wrażenia.

 Čerhov

Siedziba gminy Čerhov w powiecie Trebišov, miejscowość położona na wysokości ok.120 m n. p. m. Miejscowość liczy ponad 800 mieszkańców. Pierwsze pisemne wzmianki sięgają XI wieku. Čerhov zwany jest bramą wejściową do słowackiej części Tokajskiego Szlaku Winnego. Miejscowość otoczona winnicami, na terenie których znajdują się słynne piwnice służące do przechowywania win tokajskich.

Do najciekawszych obiektów tej miejscowości zaliczyć należy:

 • szesnastowieczny kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny,

 • zabytkowa dzwonnica,

 • pozostałości dawnego kościelnego parku,

 • dom tradycji prezentujący miejscową historię.

 

Urząd Gminy

ul. Dlhá 100

076 81 Čerhov

tel. +421 56 679 32 22

e-mail:obeccerhov@zoznam.sk

www.cerhov.sk


Velká Tŕňa

Wieś gminna w powiecie Trebišov położona w centrum słowackiego Tokajskiego Regionu Winnego, w której mieszka ponad 500 osób. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1220 roku pod nazwą Thorona. Na jej terenie znajdują się zabytkowe tufowe piwnice pochodzące z XIII wieku. Do najciekawszych zabytków zaliczyć należy:

 • kościół ewangelicki wybudowany w XVII wieku w miejscu dawnego, romańskiego z XIII wieku. W 1834 roku przebudowany w stylu empire - odmianie klasycyzmu powstałego we Francji w latach 1800-1815 oraz

 • kościół katolicki z XIX wieku w stylu klasycystycznym

 

Urząd Gimy

ul. Hlavná 122

076 82 Velká Tŕňa

tel. +421 56 679 33 12

e-mail:obecvelkatrna@post.sk


Malá Tŕňa

Wieś gminna w południowo-wschodniej Słowacji, jedna z czterech słowackich miejscowości położonych w winiarskim regionie Tokaj, w samym sercu tokajskiego szlaku. Niektóre źródła dowodzą, że wieś istniała już w XI wieku, a w 1221 roku znajdował się tutaj klasztor, który został zniszczony podczas najazdu Tatarów. W 1321 roku wymieniany jest zamek Purustyán, utożsamiany z okolicami wsi. Na zainteresowanie zasługują czynne tufowe piwnice z XV wieku. Szczególnie cennym zabytkiem jest kościół ewangelicki z 1656 roku, przebudowany w XIX wieku. Natomiast na ruinach dawnego kościoła paulinów stoi inny zabytkowy obiekt – kasztel z początku XIX wieku.

 

Urząd Gminy

ul. Tokajská 25

076 82 Malá Tŕňa

tel. +421 679 33 51

e-mail:obecmalatrna@mail.t-com.sk

www.malatrna.eu

Slovenské Nové Mesto

Niewielka przygraniczna miejscowość w południowo-wschodniej Słowacji. Wbrew swej nazwie miejscowość nie posiada praw miejskich i liczy niewiele ponad 1000 mieszkańców. Wcześniej była to przemysłowa dzielnica węgierskiego miasta Sátoraljaứjhely, którą oddzielono od tego miasta granicą w 1918 roku oddając ją ówczesnej Czechosłowacji. W miejscowości tej znajdowało się kolejowe, drogowe i piesze przejście graniczne między Słowacją i Węgrami, a od momentu wejścia tych krajów do strefy Schengen granice można przekraczać w dowolnym miejscu. Slovenské Nové Mesto położone na terenach od wieków słynących z uprawy winorośli jest jednym z czterech miejscowości na Słowacji, które posiadają swoistą licencję na wyrób tokaju, przyznaną jeszcze w czasach habsburskich. W okolicy znajdują się piwnice wytwórców tokajskich win, amfiteatr i dom kultury przy dworcu kolejowym. Warto zwiedzić rzymskokatolicki kościół pw. Cyryla i Metodego.

 

Urząd Gminy

ul. Hlavná 79/128

076 33 Slovenské Nové Mesto

tel. +421 56 668 35 80

e-mail:obecslov.n.m@stonline.sk

www.slovnovemesto.szm.sk

Černochov

To wieś i gmina w powiecie Trebišovskim. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1298 roku, a najstarszy zapis o uprawie winogron z 1715 roku. Miejscowość leży na wysokości 175 metrów n.p.m., liczy ponad 220 osób. Nad zabudową wsi góruje klasycystyczny kościół z 1793 roku z dziewiętnastowieczną wieżą.

 

Urząd Gminy

ul. Lesná 40/12

076 32 Černochov

tel. +421 56 679 22 17

e-mail:obec.cernochov@post.sk


Bara

W 1960 roku z dwóch gmin Vel'ká Bara i Malá Bara utworzono gminę Bara. Na tym terenie odkryto ślady starodawnych siedlisk z IX i X wieku. Z zapisów wynika, że Malá Bara założona została już w 1296 roku, zaś Vel'ká Bara w roku 1416. Obecnie miejscowość liczy ponad 330 mieszkańców. Najciekawszym zabytkiem jest romański kościół kalwiński z początku XIII wieku.

 

Urząd Gminy

ul. 7 Vel'ká Bara

076 32 Bara

tel. +421 56 679 22 43

e-mail:obecbara@kid.sk

www.bara.ocu.sk


Obec Borša

Gmina położona w południowej części Powiatu Trebišov, na prawym brzegu rzeki Bodrog. Miejscowość Borša liczy ponad 1200 mieszkańców. Teren wsi i gminy jest częścią mikroregionu tokajskiego. Pierwsze ślady osadnictwa pochodzą z okresu neolitu, zaś pierwszy wiarygodny dokument z czasów króla Beli IV, potwierdzający istnienie miejscowości i lokalnej społeczności, pochodzi z 1267 roku. Tu urodził się w 1676 roku Franciszek II Rakoczy, współcześnie uważany za jednego z największych węgierskich bohaterów narodowych.

Przebywając w tych okolicach warto zobaczyć:

 • dwór (kasztel) renesansowy z połowy XVI wieku, wybudowany na starszych fundamentach zamku położonego na terenach wodno-błotnych,

 • kościół romański z XIII wieku, przebudowany w XVI wieku.

 

Urząd Gminy

ul. Ružová

076 32 Borša

tel. +421 56 679 22 13

e-mail:obecborsa@dornet.sk

www.obce.sk


Viničky

Wieś gminna w południowo-wschodniej Słowcji, w Powiecie Trebišov liczy ponad 500 mieszkańców. Jest jedną z czterech wsi położonych w regionie winiarskim Tokaj. Pierwsze zapisy dotyczące tych terenów pochodzą z 1029 roku, zaś pierwsza wzmianka o miejscowości z 1273 roku pod nazwą Zeleus, co świadczy, że już wówczas znajdowały się w tych okolicach uprawy winogron. Nieco późniejsze dokumenty z 1399 roku wskazują na istniejący w tym miejscu także bród na rzece Bodrog. W miejscowości znajduje się klasycystyczny kościół z 1839 roku. Malownicze położenie, łagodne zbocza zemplińskich wzgórz z winnicami, tokajska piwnica z XVII wieku czy kolejowy most na rzece Bodrog, to najciekawsze atrakcje turystyczne tej okolicy.

 

Urząd Gminy

ul. Tokajská 191/5

076 31 Viničky

tel. +421 56 637 32 81

e-mail:obecvinicky@kid.sk ; obecvinicky@mail.t-com.sk

 •  Tokajski Winny Szlak do pobrania w PDF
 • Tokajsji Winny Szlak wersja ukrainsko-angielska do pobrania w PDF
 • Tokajsji Winny Szlak wersja słowacko-angielska do pobrania w PDF